Välkommen  
  Nyheter  
  Inbjudan  
  Startlistor  
  Tidsprogram  
  PM  
  Media  
  Organisation  
  Om galan  
  Resultat  
  Liverapportering friidrott.se  
  Biljetter  
  Bildarkiv  
  In English  
 
  Sponsorer Folksam Grand Prix  

Startlistor för Karlstad GP per 27/7.
Vänligen observera att förändringar kan ske vid återbud.
M 800 D-C-B - Slutlig fördelning måndag eftermiddag

M 100m       
 **********       
53Christian Settemsli Mogstad85Norge10.5410.54A1
175Benjamin Olsson91IFK Helsingborg10.5110.51A2
174Amr Seoud86Egypten10.3310.33A3
259Mario Forsythe85Jamaica10.2710.30A4
176Chris Lawson83USA10.3110.31A5
204Peter Emelieze88Nigeria10.3110.31A6
46Edmund Yeboah88Hässelby SK10.4710.63A7
47Christian Rodriquez87Hässelby SK 11.10B1
226Nils-Göran Nilsson88Täby IS 11.07B2
26Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS 10.94B3
100Christoffer Sandin79Ullevi FK10.5110.68B4
126Christian Sjöberg84IF Göta Karlstad10.9110.91B5
242Nasser Sebabi82Falu IK 10.98B6
65Alexander Karlsson88Norge11.0811.10B7
  
M 200m   
**********   
53Christian Settemsli Mogstad85Norge21.2421.24A1
259Mario Forsythe85Jamaica20.8421.59A2
155Joel Brown80USA20.5520.77A3
174Amr Seoud86Egypten20.6420.65A4
178Greg Nixon81USA20.4220.42A5
125Fredrik Johansson86IF Göta Karlstad20.9721.44A6
100Christoffer Sandin79Ullevi FK21.2221.85B3
85Nil de Oliviera86Turebergs FK21.3621.36B4
181Michael Mathieu84Bahamas20.80NMB5
111Mathias Dufournier90IK Vikings FIK 21.92B6
  
M 400m   
**********   
187Joni Jaako86GoIF Tjalve47.0447.61A1
179Nils Duerinck84Belgien46.5146.71A2
180Nicklas Hyde86Danmark46.5346.53A3
177Isaac Makwala86Botswana45.6445.64A4
181Michael Mathieu84Bahamas45.2245.66A5
33Andreas Mokdasi84Hässelby SK46.9747.61A6
48Tor Pöllänen87Hässelby SK47.7248.79B2
27Alexander Nordkvist90Huddinge AIS 47.66B3
253Andreas Bube87Danmark47.5147.76B4
225Lars Jahr Røine84Norge47.8548.29B5
90Mathias Stjernlöf86Turebergs FK50.5050.50B6
  
 M 800m       
 **********       
206Justus Koech80Kenya1:44.161:45.08A 
185Duane Solomon84USA1:45.691:45.71A 
184Matt Scherer83USA1:46.111:46.11A 
165Job Kinyor Koech80Kenya1:46.671:46.67A 
186Aldwyn Sappleton81Jamaica1:46.841:46.87A 
166Jozef Pelikán84Slovakien1:48.031:48.03A 
235David Krummenacker75USA1:43:921:48.39A 
227Abdhalla Abdelgadir87Sudan1:48.741:49.15A 
106Johan Bagge84Ume FI1:50.791:51.06A 
234Steffen Co77Tyskland Pace AA 
  
20Johan Klinteskog81Hammarby IF1:49.411:51.15  
12Johan Walldén86Gefle IF 1:51.26  
30Albin Johansson81Hässelby SK1:49.831:51.28  
224Nur Adan85Norge1.51.461:51.46  
22Tobias Ekhamre88Hammarby IF1:51.591:51.66  
104Ådne Svahn Daehlin82Norge1:46.051:52.85  
62Johan Kågeman86IK Norrköping Friidrott1:51.111:52.89  
73Abdirahman Guleed87Norge1:53.01:53.0  
19Joakim Löfwing84Hammarby IF1:50.621:53.21  
29Andreas Rehnborg80Hässelby SK1:51.001:53.55  
139Simon Rasmussen86Rånäs 4 H1:53.191:54.34  
143Johan Hydén89IK Akele1:54.391:54.39  
28Adnan Agar80Hässelby SK1:50.821:54.55  
39Kristoffer Vilcancis89Hässelby SK 1:55.67  
109Kristian Nedregård74Norge1:53.231:55.77  
21Per Synnerman71Hammarby IF1:50.69   
38Carl Larsson88Hässelby SK1:56:301:56.30  
88Martin Stjernlöf87Turebergs FK1:53.781:56.43  
158Rickard Gunnarsson91Alingsås IF 1:56.73  
63Magnus Lindahl82Norge1:52.501:56.90  
89Aladdin Bouhania Danmark1:501:56.94  
144Christian Tunek89IK Akele1:55.221:57.22  
70Njord Wiker91Norge2:00.111:59.01  
43Filip Holmström91Hässelby SK 2:00.93  
133Adam Fransson90IF Göta Karlstad   
134Jens Bengtsson90IF Göta Karlstad   
68Fredrik Björklund86Hälle IF Pace B  
173Johan Arnqvist85IF Göta Karlstad Pace C  
  
M 3000m hinder   
**********   
4Ali Ahmed Al-Amri87Saudiarabien8:21.878:51.69  
36Rachid Benjira74Hässelby SK9:08.00   
69Øystein Sylta78Norge8:348:46  
91Mathias Borg85Ullevi FK9:19.639:19.63  
99Jonas Legernes91Ullevi FK   
145Omar Al-Rashidi84Kuwait8:35.628:35.62  
196Per Jacobsen77IF Göta Karlstad8:30.868:33.09  
273David Kirwa85Kenya8:30.178:30.17  
198Rob Watson83Canada8:38.728:38.72  
199Jacques Sallberg74USA8:28.188:32.47  
239Noam Neeman87Israel9:20.00   
261Vincent Le Dauphin76Frankrike8:15.768:38.10  
  
M Häck 110m   
**********   
116Dennis Acson81Örgryte IS14.4414.47A1
256Joakim Blaschke77Spårvägens FK13.7714.30A2
189Chris Thomas81USA13.5413.54A3
155Joel Brown80USA13.2213.33A4
188Robert Kronberg76IF Kville13.3513.53A5
191Fred Townsend82USA13.5813.58A6
126Christian Sjöberg84IF Göta Karlstad14.3314.58A7
83Eric Ringdahl70Turebergs FK 15.47B1
51Nicklas Wiberg85FIK Kalmarsund 14.68B2
16Björn Barrefors87Hammarby IF 14.56B3
92Josua Gustafsson88Ullevi FK14.5114.51B4
66Eivind Stavang82Norge14.1614.52B5
105Rafael Askros81Ullevi FK14.1614.62B6
107Carl-Johan Olsson80Ume FI14:4715.37B7
  
M Häck 400m   
**********   
35Henrik Encke84Hässelby SK51.8452.40A1
194Brian Derby81USA49.7550.19A2
193Michal Uhlik80Tjeckien49.4349.97A3
192Mikael Jakobsson81IF Göta Karlstad49.3850.98A4
237Ockert Cilliers81South Africa49.0249.18A5
236Andreas Totsås81Norge51.3251.32A6
108Johan Edvinsson88Upsala IF54.8655.50B3
42Niklas Larsson85Hässelby SK52.1053.13B4
114Niclas Åkerström88IK Ymer53.4653.77B5
221Henrik Astfors87Västerås FK54.3256.53B6
  
M Höjd   
**********   
60Kjølv Egeland90Norge2.132.13 1
202Richard Huldén86IF Göta Karlstad2.132.13 2
271Normunds Pupols84Lettland2.282.18 3
23Mehdi Alkhatib87SoIK Hellas2.192.19 4
205Adam Scarr85Storbritannien2.252.23 5
95Bohdan Bondarenko89Ukraina2.262.26 6
243Alexey Dmitrik84Ryssland2.302.30 7
260Jamie Nieto76USA2.342.30 8
201Yaroslav Rybakov80Ryssland2.352.33 9
240Stefan Holm76Kils AIK2.372.37 10
  
M Stav   
**********   
97Alexander Igelström74Ullevi FK5.154.64 1
118Deniz Mahshid80Örgryte IS5.184.81 2
117Gustaf Hultgren83Örgryte IS5.565.30 3
207Darren Niedermeyer82USA5.605.40 4
257Olexandr Bubka86Ukraina5.425.42 5
255Viktor Chistiakov75Ryssland5.905.60 6
  
M Längd   
**********   
131Joakim Södling87Nyköpings BIS6.06  1
127Per Jonsson88Dals Södra FFI6.66  2
210Mattias Brunström88IF Göta Karlstad6.576.24 3
274Albin Axelsson92IF Göta Karlstad6.256.25 4
209Hans Lämås88IF Göta Karlstad7.066.93 5
120Robin Lundh87IF Göta Karlstad6.986.98 6
98Robert Bagge82Mölndals AIK7.437.03 7
16Björn Barrefors87Hammarby IF7.307.30 8
78Mattias Sunneborn70Spårvägens FK8.217.33 9
51Nicklas Wiberg85FIK Kalmarsund7.437.41 10
208Daniel Arnsten80Trångsvikens IF7.797.49 11
57David Frykholm80Malmö AI7.677.48 12
  
M Kula   
**********   
138Jeffrey Ige83Huddinge AIS13.87  1
96Anders Lundell88Ullevi FK14.7114.71 2
130Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad16.3216.32 3
136Simon Gustafsson90Katrineholms SK16.5016.50 4
50Mats Olsson86Järvsö IF16.9316.93 5
58Christian Ehrenborg83Mölndals AIK17.0717.07 6
213Christopher Götz81Tyskland18.5518.02 7
59Magnus Lohse84Mölndals AIK19.1818.43 8
212Nick Petersen87Danmark18.6818.68 9
211Kim Christensen84Danmark19.5119.51 10
152Raigo Toompuu81Estland20.1220.12 11
270Taavi Peetre83Estland20.3020.15 12
  
M Spjut   
**********   
77Ingmar Veinberg82Spårvägens FK71.7667.55 1
215Marcus Persson87IF Göta Karlstad67.3966.07 2
51Nicklas Wiberg85FIK Kalmarsund74.4172.54 3
217Lars Møller Laursen82Danmark76.0875.67 4
64Jonas Lohse87Mölndals AIK79.4876.45 5
268Risto Mätas84Estland80.5378.71 6
214Magnus Arvidsson83KA 2 IF85.7583.28 7
218Eriks Rags75Lettland86.4785.05 8
  
K 100m   
**********   
265Donita Harmon83USA11.4611.46A1
102Lena Berntsson78Ullevi FK11.6611.67A2
153Amber Robinsson80USA11.3111.31A3
167Alexis Joyce83USA11.0911.09A4
154Toyin Olupona83Canada11.2911.29A5
123Emma Rienas82IF Göta Karlstad11.6811.84A6
266Tangela Neil79USA11.3511.35A7
52Mia Axelsson91IFK Kristinehamn12.1512.15B1
170Julia Mlakar90IF Göta Karlstad12.1312.04wB2
250Maria Gustavsson88Råby-Rekarne FIF 11.92B3
13Julia Skugge88Glanshammars IF11.8611.86B4
137Siri Eritsland85Norge11.9211.92B5
132Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad12.0312.03B6
15Sofia Hellberg-Jonsén89Hammarby IF 12.14B7
40Sofia Lund86Hässelby SK 12.55C3
75Lisa Rönnkvist86Spårvägens FK 12.21C4
124Linnea Norrman87IF Göta Karlstad12.2512.39C5
        
 K 800m       
 **********       
216Maria Shapaeva86Ryssland1:58.931:58.93A 
247Natallia Koreiva85Vitryssland2:01.422:01.42A 
223Jana Hartmann81Tyskland2:02.532:02.53A 
37Johanna Hallberg79Hässelby SK2:03.382:03.38A 
157Kathrin Trauth84Tyskland2:04.042:04.11A 
244Juanee Cilliers82South Africa2:04.972:04.97A 
72Ingvill Måkestad81Norge2:04.322:06.59A 
150Cecilie Benedicte-Isern88Norge2:06.212:06.21A 
156Alvilde Ossum82Norge2:07.852:06.41A 
31Kajsa Haglund81Hässelby SK2:04.502:06.65A 
3Tina Paulino73Mozambique Pace AA 
  
269Ulrika Johansson75Rånäs 4 H2:07.482:07.48B 
272Liina Tsernov87Estland 2:07.67B 
54Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö2:05.782:08.77B 
32Magdalena Ottersten85Hässelby SK2:09.872:09.87B 
56Moa Westman86Rånäs 4 H2:092:12.17B 
8Lisa Forsberg89Falu IK2:12.632:12.63B 
115Jenny Olsson85KFUM Örebro2:10.932:12.93B 
140Mary Alenbratt90Kongahälla AIK2:11.142:13.15B 
275Linda Lövqvist90Rånäs 4 H2:15.712:15.71B 
6Sara Sjöqvist89Täby IS 2:15.79B 
103Charlotta Fougberg85Utby IK2:10.12 B 
151Lotta Lindsén90Turebergs FK Pace BB 
  
K Häck 100m   
**********   
45Jessica Samuelsson85Hässelby SK13.9013.93A1
245Tatyana Pavliy78Ryssland12.9013.21A2
203Olena Krasovska76Ukraina12.4513.01A3
161Yvette Lewis85USA12.8712.87A4
246Olga Korsunova81Ryssland12.9112.98A5
113Emma Magnusson85IFK Växjö13.8513.85A6
160Anne Möller87Danmark13.7113.71A7
81Caroline Tegel90Trollhättans IF 14.88B1
17Fatima Makakala89Hammarby IF 14.61B2
110Andrea Nybäck90IK Westmannia 14.39B3
101Moa Larsson85Ullevi FK 14.04B4
82Anna Marberg81Trollhättans IF 14.24B5
122Maja Rogemyr91IF Göta Karlstad14.5414.54B6
79Ellen Sääw90Stocksäters IF14.5814.98B7
147Lovisa Lindhe89IFK Kristinehamn 15.32R1 
  
K Häck 400m   
**********   
44Louise Martin87Hässelby SK59.9361.57A1
159Anna Titimets89Ukraina57.2257.22A2
112Ulrika Johansson80IFK Växjö57.8157.81A3
164Muna Jabir87Sudan54.9357.31A4
162Sara Slott Petersen87Danmark57.0157.06A5
74Nuulu Ndiwabene84Spårvägens FK58.7961.24A6
49Rakel Ekendahl91Hässelby SK62.2864.26B1
55Charlotte Johansson86IFK Lidingö 62.84B2
5Caroline Enberg87Täby IS61.5261.58B3
229Rebecca Högberg84KFUM Örebro62.0162.01B4
142Amanda Nilsson83Ume FI62.3962.76B5
87Jennie Hurkmans84Turebergs FK61.5963.07B6
7Emmy Koskinen89Enhörna IF R1 
  
K Höjd   
**********   
45Jessica Samuelsson85Hässelby SK1.731.73 1
251Frida Brolin85Råby-Rekarne FIF1.821.75 2
148Ellen Björklund90IFK Lund1.781.78 3
230Øyunn Grindem87Norge1.841.80 3
119Angelica Johansson83Örgryte IS1.841.81 5
135Victoria Dronsfield91IF Göta Karlstad1.801.80 6
  
K Tresteg   
**********   
10Rebecca Strand89Filipstads FIK12.0511.43 1
149Sofie Lindesten88Väsby IK12.0211.54 2
128Camilla Eriksson88IF Göta Karlstad11.7411.74 3
200Kristin Franke-Björkman91IF Göta Karlstad12.3112.31 4
61Sara Brankell81Mölndals AIK13.4012.39 5
11Angelica Ström81Gefle IF12.6812.68 6
67Inger Anne Frøysedal89Norge13.1913.19 7
141Mia Haave90Norge13.3613.36 8
241Petia Dacheva85Bulgarien14.1014.10 9
258Alsu Murtazina87Ryssland14.2114.21 10
222Ekaterina Kaukova86Ryssland14.5914.59 11
1Carolina Klüft83IFK Växjö14.2914.29 12
  
K Diskus   
**********   
94Anna-Karin Svensson81Ullevi FK48.2545.30 1
2Sandra Andersson90KFUM Arvika45.3145.31 2
231Anna Wikström87IFK Tumba47.4047.40 3
25Hanna Erlandsson90Hovslätts IK48.0048.00 4
34Ellinor Forssander88Hässelby SK50.1250.12 5
129Angela Åkeson79IF Göta Karlstad50.5850.58 6
121Sofia Larsson88IF Göta Karlstad55.9955.99 7
252Grete Etholm Snyder76Norge59.4857.19 8
248Olga Chernogorova82Ryssland59.0159.01 9
172Sabine Rumpf83Tyskland60.7559.39 10
263Rocio Comba87Argentina59.8659.86 11
93Anna Söderberg73Ullevi FK64.5462.19 12
  
K Slägga   
**********   
34Ellinor Forssander88Hässelby SK57.5857.58 1
76Karin Engström83Spårvägens FK61.8261.82 2
80Tracey Andersson84IFK Trelleborg65.4862.49 3
9Marie Hilmersson81Falu IK63.4063.40 4
171Lena Solvin86Finland66.2666.26 5
254Malgorzata Zadura82Polen69.5169.51 6