Hem  
  Startlista  
  Tidsprogram  
  PM/Information  
  Nyheter  
  Sollentunavallen  
  Hitta till Sollentunvallen  
  Inbjudan  
  Anmälan  
  Organisation  
  Resultat  
  In English  
  Pressackreditering  
  Bildarkiv  
 
  Sponsorer Folksam Grand Prix  

Sollentuna GP avgörs på Sollentunavallen

Arenan invigdes 1969 och blev då den första idrottsplatsen i Sverige med allvädersbanor istället för kolstybbsbanor.

Idrottsplatsen är vackert belägen i en sluttning ned mot Edsviken.

Sollentuna GP, som hade premiär 2004, arrangeras av Turebergs FK, Hässelby SK och Spårvägens FK. Flera världsstjärnor har under dessa år gästat Kajsa Bergqvists forna hemmaarena. I fjol fick publiken t.ex. se världsmästaren i höjdhopp - Jaroslav Rybakov.

Banrekord

Kvinnor
100m 11.30 Linda Haglund Hanvikens SK 9/6   1981
200m 23.31 Donita Harmon USA 8/7   2008
400m 51.83 Ana Quirot Kuba 12/6 1984
800m 02:01,9 Malin Ewerlöf Spårvägens FK 22/7 1995
1500m 04:10,0 Deirdre Byrne Irland 8/7   2008
3000m 09:22,0 Eva Ernström Väsby IK 8/9   1985
5000m 15:41,0 Susanne Wigerne Norge 8/7   2004
10000m 30:15,7 Tirunesh Dibaba Etiopien 28/6 2005
3000m hi 10:12,7 Ebba Stenbäck-Morrison Söderköping 15/7 2006
100m häck 12.73 Susanna Kallur Falu IK 28/6 2005
400m häck 56.20 Louise Gundert IFK Lidingö 28/6 2005
Höjd 2.04 Kajsa Bergqvist Turebergs FK 16/7 2006
Stav 4.45 Kirsten Belin Kvarnsvedens FIK 28/6 2005
Längd 6.51 Karen May Sydafrika 27/6 2007
Tresteg 13.50 Camilla Johansson IFK Växjö 14/7 2006
Kula 18.03 Irina Tarasova Ryssland 8/7   2008
Diskus 65.46 Svetlana Bojkova Bulgarien 14/6 1983
Slägga 66.87 Cecilia Nilsson Råby-Rekarne FIF 16/7 2006
Spjut 61.82 Karin Bergdahl Kalix FI 14/6 1983

Män
100m 10.32 Matias Ghansah Malmö AI 21/7 1995
200m 20.54 Johan Wissman IFK Helsingborg 16/7 2006
300m 32.10 Johan Wissman FK Helsingborg 8/7   2008
400m 45.11 Tim Benjamin Storbritannien 28/6 2005
800m 01:46,4 Dmitrijs Jurkevics Lettland 8/7   2008
1500m 03:39,5 Hudson da Souza Brasilien 8/7   2004
5000m 13:59,6 Werner Girke Tyskland 9/6   1970
10000m 29:36,2m Peter Fredriksson Mälarhöjdens IK 11/9 1969
3000m hinder 08:24,6 Wesley Kiprotich Kenya 8/7   2004
110m häck 13.60 Robert Kronberg IF Kville 28/6 2005
400m häck 49.68 Niklas Wallenlind Mölndals AIK 23/7 1995
Höjd 2.30 Stefan Holm Kils AIK 8/7   2004/Yaroslav Rybakov Ryssland 25/6 2009
Stav 5.70 Alhaji Jeng Örgryte IS 16/7 2006
Längd 7.98 Mattias Sunneborn Malmö AI 22/7 1995
7.98 Morten Jensen Danmark 28/6 2005
7.98 Greg Rutherford Storbritannien 25/6 2009
Tresteg 16.43 Tord Henriksson Mälarhöjdens IK 1995
Kula 20.83 Sören Tallhem Stockh Spårvägars FI 2/7   1992
Diskus 68.32 Gerd Kanter Estland 8/7   2008
Slägga 77.82 Tore Gustafsson Rånäs 4H 23/7 1995
Spjut 82.72 Magnus Arvidsson KA2 IF 27/6 2007