Välkommen  
  Inbjudan  
  Startlistor  
  Tidsprogram  
  Resultat  
  Liverapportering - friidrott.se  
  PM  
  Media  
  Sollentunavallen  
  Banrekord Sollentunavallen  
  Hitta till Sollentunavallen  
  Organisation  
  In English  
 
  Sponsorer Folksam Grand Prix  
Resultat Folksam GP 2009

Resultat

M 100 m A Vind:0.6
             
1Patrick van Luijk84NED10.44
2Uchenna Emedolu76NGR10.50
3Stefan Tärnhuvud85Sundsvalls FI10.60
4Jens Löfgren86Malmö AI10.83
5Emil Zail87Spårvägens FK10.87
6Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.87
7Benjamin Olsson91IFK Helsingborg11.07
8Arnor Jonsson87ISL11.21
   

M 100 m B Vind:-0.8
             
1Tom Kling-Baptiste90Huddinge AIS10.81
2Emil Zail87Spårvägens FK10.83 SB
3Kristinn Torfason84ISL11.15
4Arnor Jonsson87ISL11.20
5André Drummond90Spårvägens FK11.28 PB
6Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK11.46
7Viktor Granholm86Spårvägens FK11.59 SB
8Brett Birkeland86USA11.62
   

M 200 m Vind:0.0
             
1Tshego Meshoe87RSA21.24
2Mario Bassani83ITA21.40
3Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.46
4Nicklas Hyde86DEN21.62 SB
5Jasim Saeed83UAE21.99
6Tom Druce86GBR22.11
7Johan Eriksson88Turebergs FK23.02
Uchenna Emedolu76NGRDQ §F.4.2.9
   

M 400 m A
             
1Ali Nagmeldin 86SUD46.24 SB
2Yusif Rabah86SUD46.39 SB
3Mihajlo Knysh83UKR46.40
4Nil de Oliveira86Turebergs FK46.94
5Awad Makki92SUD47.73
6Cory Innes86NZL48.14
7Fredrik Johansson86IF Göta48.18
8Fredrik Hallinder88Turebergs FK49.02
   

M 400 m B
             
1Tom Druce86GBR47.18 PB
2Andreas Bube87DEN47.24
3Jacob Riis84DEN47.71 SB
4Jasim Saeed83UAE48.82
5Johan Eriksson88Turebergs FK49.32
6Trausti Stefánsson85ISL49.54
7Mohamed Elsaeed Hemeda93EGY50.29
8Oskar Borbos91Gefle IF50.63
   

M 800 m A
             
1Ismail Ismail84SUD1:46.65
2Abdullah Abdulgadir88SUD1:47.27
3Damien Moss82GBR1:47.67 PB
4Mattias Claesson86Hässelby SK1:47.76
5Dmitrijs Jurkevics87LAT1:48.08
6Joni Jaako86GoIF Tjalve1:49.64 SB
7Anton Asplund90Ume FI1:50.51 SB
8Ahmed Sabah Faraj84EGY1:50.67
Ali Nagmeldin 86SUDDNF
   

M 800 m B
             
1Hillary Kiptanui Kirongo84KEN1:50.42 PB
2Tristan Garrett88AUS1:50.71
3Björn Margeirsson99ISL1:51.16 SB
4Johan Svensson89Spårvägens FK1:51.33 SB
5Henrik Ingebrigtsen91NOR1:51.46
6Torje Klevmo87NOR1:51.51
7Thobias Ekhamre88Hammarby IF1:51.61 SB
8Johan Walldén87Gefle IF1:51.71 SB
9Henrik Astfors87Västerås FK1:53.22
10Albin Johansson81Hässelby SK1:55.27
11Daniel Norberg78Spårvägens FK1:55.79 SB
12Rickard Pell79Hammarby IF2:05.42
Fredrik Karlsson78Hammarby IFDNF
   

M 800 m C
             
1Johan Bagge84Ume FI1:51.58
2Vidar Dahle88NOR1:51.91 PB
3Eric Hagelin89Hässelby SK1:54.34
4Klas Persson91Nyköpings BIS1:54.69
5William Taudien88Turebergs FK1:55.34
6André Kahlström88Hammarby IF1:55.52 SB
7Martin Stjernlöf87Turebergs FK1:56.65
8Christopher Svensson85IFK Helsingborg1:57.34 SB
9Tim Sundström89KFUM Örebro1:57.97
10Karim Mohammadi89Spårvägens FK2:00.82
Tor Pöllänen87Hässelby SKDNF
Johan Klinteskog81Hammarby IFDNF
   

M 800 m D
             
1Olle Olofsson88Bollnäs FIK1:55.60 SB
2Kristoffer Fransson89Turebergs FK1:56.25 SB
3Alexander Persson89Hammarby IF1:56.43 SB
4Snorri Sigurdsson91ISL1:56.54
5Kristian Nedregård74NOR1:56.80
6Kristoffer Vilkancis89Hässelby SK1:56.99
7Jonathan Waern86KFUM Örebro1:57.22
8Sami Araya87Spårvägens FK1:57.87 SB
9Eirik Myrmel83NOR1:59.38
Mathias Stjernlöf86Turebergs FKDNF
   

M 800 m E
             
1Olafur Konrad Albertsson89ISL1:56.68 PB
2Adam Uhrdin90Enhörna IF1:58.53 PB
3Erik Inge92Råby-Rekarne FIF1:59.49 PB
4Patrik Pettersson90Rånäs 4H2:00.96
5Johan Jonsson-Dahl88Spårvägens FK2:01.52 PB
6Joakim Frisk90Västerås FK2:02.76
7Philip Lundell91Österhaninge IF2:03.10
8Karl Engström81Spårvägens FK2:05.69 PB
9Jens Bengtsson90IF Göta2:06.66
Per Synnerman71Hammarby IFDNF
Halfdan-Emil Færø91NORDNS
   

M 1500 m A
             
1Abubaker Kaki89SUD3:39.89
2Dave Campbell82IRL3:40.15 SB
3Daniel Njironie89KEN3:42.53 PB
4Olle Walleräng85Spårvägens FK3:45.48
5Riku Mattinen87FIN3:45.78
6Rizak Dirshe72Malmö AI3:46.70
7Nacerddine Hallil88Hässelby SK3:47.38
8Ruben Ramolefi78RSA3:47.83 SB
9Per Jacobsen77IF Göta3:48.18
10Oskar Käck82Hälle IF3:49.00
11Johan Wallerstein78IFK Lund3:51.10 SB
12Nick Bromley84AUS3:51.85
13Rolf Steier84USA3:55.31
Adnan Agar80Hässelby SKDNF
John Laselle79Turebergs FKDNF
Samwel Mwere Chegere (Pace A)85TANDNF
Jonathan Rotich99KENDNF
   

M 1500 m B
             
1Per Sjögren79KFUM Örebro3:48.69 PB
2Anton Danielson90IK Norrköping friidrott3:50.99 PB
3Johan Hydén89IK Akele3:51.87
4Daniel Lundgren85Turebergs FK3:51.89
5Ahmed Abdelkareem Faraj93EGY3:53.55 PB
6Andreas Rehnborg80Hässelby SK3:55.91 SB
7Thorbergur Jonsson82ISL3:56.16 SB
8Oskar Danielson88IK Norrköping friidrott3:56.71
9Tuomo Salonen00FIN3:56.74 SB
10Patrik Andersson86Hälle IF3:57.68
11Marcus Hallbäck92Bålsta IK3:57.95 PB
12Marcus Gustafsson88Spårvägens FK3:58.89 SB
13Halfdan-Emil Färö92NOR4:02.49 PB
14Mikael Röjerås90Västerås FK4:06.19 PB
15Tomas Windheim87NOR4:07.37
Fredrik Karlsson78Hammarby IFDNF
   

M 3000 m
             
1Mike Tuiny00KEN7:53.23
2Sammy Kirui00KEN7:55.27
3Richard Bartale90KEN7:56.10
4Mark Draper84GBR7:57.74
5Sondre Nordstad Moen91NOR8:18.31 SB
6Abdulfatah Zaky91EGY8:20.80 PB
7Joachim Brøndbo85NOR8:23.46
8Eric Senorski89Örgryte IS8:24.41 PB
9Noam Neeman87ISR8:24.66
10Magnus Jensen84Hammarby IF8:25.11 PB
11Henry Gross85Hässelby SK8:27.22
12Asle Rønning Tjelta85NOR8:27.62
13Kjetil Foss Angeltvedt85NOR8:30.75 PB
14Andreas Åhwall89Hässelby SK8:31.25 PB
15Tobias Lundgren87Spårvägens FK8:35.98
16Daniel Woldu89Spårvägens FK8:36.24
17David Nilsson87Högby IF8:41.11
18Peter Gross85Hässelby SK8:44.11
19Salim Mohamed92EGY8:47.07
20Nicklas Källmén75KFUM Örebro8:56.44 SB
Adil Bouafif (Pace A)78Hässelby SKDNF
Rubin McRae73Hässelby SKDNS
   

M 110 m häck Vind:-0.3
             
1Philip Nossmy82Malmö AI13.80 SB
2Robert Kronberg76IF Kville13.81 SB
3Callum Priestley89GBR14.23
4Andreas Andersson87Upsala IF14.60 PB
5Rasmus Olofsson84Hässelby SK15.57
6Jaime de la Cruz Rodriguez83Spårvägens FK16.19 PB
Maksim Lynsha85BLRDNS
   

M 400 m häck A
             
1Jussi Heikkilä83FIN50.07 SB
2Rhys Williams84GBR50.20
3Obaid Shirok Ali79UAE51.62
4Niklas Larsson85Hässelby SK52.46 SB
5Henrik Encke84Hässelby SK52.80 SB
6Björgvin Vikingsson83ISL54.5e *
7Nicklas Nilsson87Bromma IF54.46
8Ramon Huber88SUI55.99
* Pga att V. skymdes av en TV-fotograf vid målgången har tiden uppskattas ligga mellan 54.40 och 54.46, dvs. 54.5e.
   

M 400 m häck B
             
1Niklas Liberg86IFK Lund55.40 PB
2Anton Forsberg91Turebergs FK55.66
3Markus Johansson90Ume FI56.19 PB
4Hans Erik Vist88NOR56.66
   

M High Jump
             
1Yaroslav Rybakov80RUS2.30
2Linus Thörnblad85Malmö AI2.22
3Victor Shapoval79UKR2.18
4Mehdi Alkhatib87SoIK Hellas2.18 SB
5Oleksandr Nartov88UKR2.14
6Carl Rönnow90SC Athletique2.10 PB
7Erik Sundlöf91Glanshammars IF2.05

                             
2.002.052.102.142.182.222.262.302.33
Erik Sundlöfooxxx
Victor Shapoval--oxxooxxx
Carl Rönnowooxoxxx
Oleksandr Nartov-ooxxoxxx
Mehdi Alkhatib-ooxoxxoxxx
Yaroslav Rybakov----oxooxxoxxx
Linus Thörnblad----ooxxx

M Pole Vault
             
1Alhaji Jeng81Örgryte IS5.55 SB
2Oscar Janson75Ullevi FK5.45
3Adam Kolasa75POL5.45 SB
4Igor Pavlov79RUS5.45
5Jesper Fritz85Malmö AI5.25
Guiseppe Gibilisco79ITAx
Rasmus Carlsson88Falu IKx
Gustaf Hultgren83Örgryte ISx

                             
4.705.005.255.355.455.505.555.605.705.75
Rasmus Carlssonxxx
Gustaf Hultgrenxxx
Guiseppe Gibilisco---xxx
Oscar Janson--oxoo-xxx
Adam Kolasa--o-xo--xxx
Jesper Fritz--o-xxx
Igor Pavlov---x-xo--xxx
Alhaji Jeng-----x-o-xxx

M Long Jump
             
1Greg Rutherford86GBR7,98
2Michel Tornéus86IFK Tumba7,78
3Mauro Vinicius da Silva86BRA7,47
4Björn Wilson90IK Orient7,08
5Kristinn Torfason84ISL6,95
6Mattias Sunneborn70Spårvägens FK6,88
7Alexander Wittlock91Hanvikens SK6,73
Issam Nima79ALG-

                         
Alexander Wittlock6,14(-0.3)6,73(0.0)6,47(0.8)1,85(-0.5)6,37(-0.1)6,61(-0.3)
Kristinn Torfason6,58(-1.3)5,26(0.5)6,95(0.6)6,95(0.7)6,86(-0.1)6,77(0.3)
Mattias Sunneborn6,74(-0.5)6,81(0.7)6,74(-0.6)6,79(0.5)6,88(-0.2)6,61(-0.6)
Björn Wilson7,02(-0.2)6,97(0.7)X(1.5)7,08(0.6)5,10(0.2)7,02(-0.4)
Mauro Vinicius da Silva7,27(-2.1)7,47(0.2)X(1.6)7,25(-1.0)5,52(0.6)X(-0.3)
Issam Nima------
Greg Rutherford7,82(-0.5)7,83(1.7)7,87(2.8)7,91(-0.2)7,92(0.6)7,98(-0.4)
Michel Tornéus7,57(-1.4)7,78(0.9)X(-0.6)X(-1.9)7,59(-0.3)X(-0.1)

M Discus
1Omar El Ghazaly84EGY66.34 PB
2Märt Israel83EST62.35
3Per Rosell87Ullevi FK57.12
4Axel Härstedt87Malmö AI53.14
5Robert Melin82Bottnaryds IF53.03
6Johnny Karlsson89IFK Strömsund43.59

Robert MelinX53.03XXXX
Johnny KarlssonX43.59XXXX
Axel Härstedt51.3951.5652.9953.14XX
Märt Israel59.27XXXX62.35
Per Rosell51.37X57.1256.3852.05X
Omar El Ghazaly62.7265.3966.34XX64.01

K 100 m A Vind:0.4
1Elana Chebanu81UKR11.78
2Emma Rienas82IF Göta11.79
3Sari Keskitalo85FIN11.94
4Isabelle Eurenius89Ume FI11.96
5Julia Skugge88Glanshammars IF12.06
6Katja Salivaara80FIN12.39
Haley Birkeland87USADNS

K 100 m B Vind:3.2
1Katja Salivaara80FIN12.24 SB
2Hrafnhild Eir Hermodsdottir89ISL12.65
3Haley Birkeland87USA12.69
4Sharouk Mahmod Hasan93EGY13.28

K 400 m A
1Nawal El Jack88SUD52.96
2Vicky Barr82GBR53.17
3Barbara Petrahn78HUN53.49
4Irene Helgesen85NOR55.10
5Charlotte Johansson86IFK Lidingö55.46 PB
6Rebecca Högberg84KFUM Örebro55.74
7Sofia Thorin89KFUM Örebro56.48 SB

K 400 m B
1Elin Moraiti91Falu IK55.97 PB
2Lotta Lindsén90Turebergs FK57.35 SB
3Helena Scherer84DEN57.45
4Mia Sylwan91IFK Lidingö60.10

K 800 m A
1Malika Akkaoui87MAR2:02.18 PB
2Alaywia Maki92SUD2:03.66 PB
3Sofia Öberg90IFK Lidingö2:04.57
4Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö2:04.91 PB
5Tara Bird90GBR2:04.97
6Heidi Pappila89FIN2:09.43
7Elin Wiik85Hässelby SK2:09.62
8Vendela Mindelöf92Hässelby SK2:11.43
9Samia Adan90Hässelby SK2:12.68
Cecilie Benedicte Isern88NORDNF
Muna Jabir87SUDDNF

K 1500 m
1Kaila McKnight86AUS4:10.01 PB
2Ulrika Johansson75Rånäs 4H4:20.25
3Mari Järvenpää87FIN4:24.45 SB
4Heidi Eriksson86FIN4:27.11
5Hanne Lyngstad75NOR4:27.36 SB
6Lina Alainentalo92Hässelby SK4:33.32
7Petra Kindlund85Huddinge AIS4:33.33 PB
8Mary Alenbratt90Kongahälla AIK4:34.81
9Sara Sjöqvist89Täby IS4:36.04
10Lisa Voltaire87Täby IS4:36.93 SB
11Natalie Rohlén90IFK Lidingö4:38.92
Nelly Jepkoskei (Pace)91KENDNF
Magdalena Ottersten (Pace)99Hässelby SKDNF
DQAmina Bakhit90SUD(4:15.95)Rule 32.2

K 5000 m
             
1Ida Nilsson81Högby IF16:07.95
2Zivile Balciunaite79LTU16:27.99 SB
3Christina Bus Holth80NOR16:35.43 PB
4Tove Berg77Spårvägens FK16:38.54 PB
Malin Liljestedt80Spårvägens FKDNF
Louise Wiker79Hässelby SKDNF
Lisa Blommé (Pace)78Hässelby SKDNF
   

K 400 m häck
             
1Muna Jabir87SUD57.49
2Lamiae Lhabze84MAR60.08
3Stine Meland-Tomb86Hammarby IF60.44
4Rachel Nordtömme89NOR62.87
   

K Long Jump
             
1Eliane Martins86BRA6,44
2Jóhanna Ingadóttir82ISL5,95
3Malin Malmbrandt85Västerås FK5,74
4Johanna Wikström87Huddinge AIS5,52 PB
5Linda Bergh89Hässelby SK5,52
6Malin Eriksson91KFUM Örebro5,29
7Angelica Engberg89Hässelby SK5,24
8Sara Wilkinson80Spårvägens FK5,01 SB

                         
Malin MalmbrandtX(1.0)5,52(0.4)5,57(-0.5)5,30(0.3)5,74(1.4)5,67(3.0)
Sara Wilkinson4,65(-1.2)2,61(-2.0)X(1.3)5,01(-0.1)X(4.7)X(1.7)
Linda Bergh5,46(2.0)X(1.5)5,52(1.8)4,50(1.1)X(0.6)X(-0.1)
Jóhanna Ingadóttir5,49(-1.8)5,48(1.5)5,95(1.4)5,82(-0.6)5,89(0.7)5,46(0.5)
Johanna Wikström5,34(-1.8)5,52(-0.1)5,52(1.3)X(0.9)5,39(0.1)5,49(0.0)
Malin Eriksson5,19(-2.4)5,19(-0.3)5,27(-0.1)5,29(0.3)X(1.1)3,62(0.3)
Angelica EngbergX(-1.0)5,05(-0.4)5,24(1.9)5,24(2.8)4,92(0.1)X(0.6)
Eliane Martins5,86(0.5)6,24(-0.4)X(0.9)6,44(0.4)6,23(1.7)6,23(-0.6)

K Shot put
             
1Helena Engman76Riviera Friidrott16.40
2Rebecca Peake83GBR14.88
3Carolina Hjelt86Huddinge AIS14.83 SB
4Linda Nestorsson75Ullevi FK13.97
5Frida Åkerström90Huddinge AIS13.45 SB
6Fredrica Kremlhofer92Huddinge AIS11,10

               
Fredrica KremlhoferXXX10,2110.5011,10
Linda Nestorsson12.66X13.7313.8513.97X
Carolina Hjelt13.4314.31XXX14.83
Frida Åkerström12.9313.45XXX13.30
Rebecca Peake14.5914.0314,6014.88X14.21
Helena EngmanXX16.36X16.40X